A magyarok szerint szükség van uniós támogatásra otthonaik korszerűsítéséhez

2016. 1. 21.

A Kormány november végi határozatában[1] úgy rendelkezett, hogy a lakosság energiahatékonysági fejlesztéseit uniós pályázati források helyett csak hitel alapon fogja ösztönözni. Pályázati támogatás a kormányzati tervek szerint csak állami illetve egyházi intézmények számára lesz elérhető.

 

A MEHI és az Energiaklub most publikált adatai szerint ezzel szemben a magyarok 95%-a úgy gondolja, hogy leginkább a magyar otthonok energetikai felújítását kellene támogatnia az államnak.

 

 

 

 

A magyar lakosok 94%-a úgy véli, hogy indokolt uniós forrásokból támogatni a magyar otthonok rezsicsökkentő korszerűsítését.

 

A felmérés legfontosabb eredménye, hogy a háztartások közel kétharmada pályázati források nélkül, csak saját megtakarításaira és hitelekre alapozva nem fogja felújítani otthonát a következő három évben.

 

 

A Miniszterelnökséget vezető miniszter tavaly ősszel jelentette be, hogy az eredeti kormányzati tervekkel ellentétben mégsem lesz EU-s pénzből lakossági energiakorszerűsítési program. Pedig a lehetőség adott: az új uniós finanszírozási időszakban akár százmilliárd forint is jutna a magyar otthonok felújítására. A magyar kormány és Brüsszel által is elfogadott Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program tartalmazza és elhatárolja a lakossági energiahatékonysági felújítására vonatkozó beruházási támogatásokat is.

 

„A magyar családoknak nincs jelentős megtakarítása. Arra várnak, hogy rezsizabáló otthonaikat állami, vissza nem térítendő támogatásokra alapuló, kiszámítható program keretében tudják takarékossá és élhetőbbé tenni. A Magyar Energiahatékonysági Intézet és Energiaklub által végzett friss kutatás egyértelművé teszi, hogy csak hitel alapon nem fog elindulni egy felújítási hullám.” – mondta Szalai Gabriella, a MEHI programigazgatója.

 

„Érthető, ha az állam azt várja, hogy a háztartások is áldozzanak otthonuk felújítására. Ugyanakkor ugyanilyen jogos elvárás a lakosság részéről, hogy az állam is támogassa a hatalmas, elöregedett, energiapazarló épületállomány korszerűsítését, hiszen ennek révén csökken az ország energia- és importfüggősége, javul a külkereskedelmi mérleg, és tízezrek juthatnak munkához vidéken is” – mondta dr. Bart István, az Energiaklub társelnöke.

 

A kutatás ezer ember telefonos megkérdezésével történt, 2015 decemberében. A minta reprezentatív nem, életkor, iskolázottság, régió és településtípus szerint.

 

 

További információ:

Szalai Gabriella (MEHI): 20/956 2160               mehi@mehi.hu

dr. Bart István (Energiaklub): 30/948-2246                 bart@energiaklub.hu

 

 

 

 

Magyar Energiahatékonysági Intézet

A Magyar Energiahatékonysági Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. (MEHI) az energiahatékonysági piacon érdekelt vállalkozásokkal partnerségben működő elemző és érdekérvényesítő szervezet. Arra alakult, hogy ösztönözze az energiahatékonysági beruházásokat, mind kormányzati intézkedések segítségével, mind a fogyasztók, piaci szereplők tájékoztatásával. A MEHI partnerei hazánk meghatározó energiahatékonysági vállalkozásai.

 

Energiaklub

Az Energiaklub Magyarországon egyedülálló módon immár 25 éve dolgozik egy új szemléletmód elterjesztésén. Kutatásainkkal, képzéseinkkel és a széles körű kommunikációval a célunk, hogy mind az energiát termelők, mind a felhasználók, vagy éppen a politikai döntéshozók másként viszonyuljanak az energiához.